הוול כבית

כמה פעמים יצא לנו 'להינעל' מחוץ לפרופיל האישי שלנו, המקום הבטוח שלנו, איך פייסבוק מתכוונת לעזור לנו להימנע מתחושת אי הנוחות הזו, והאם זהו עוד צעד שנוי במחלוקת?


0

הסוכה ששלומית בונה (או בימינו מזמינה מאיקאה), בה אנחנו חוגגים את חג הסוכות – היא בית ארעי. ישנם בתים רבים 'ארעיים' בעלי משמעויות שונות, החל מיורטים, חושות בסיני, אשר נהוג 'לברוח' אליהן בסוכות ובחגים אחרים, מעברות (סיי נו מור), ואפילו דירות שכורות שאנחנו כשוכרים צעירים מחליפים בתדירות גבוהה למדי.
ההתעסקות של כל אחד מאיתנו במושג 'בית' נושא עמו משקל רב. רק השיחות מסביב למושג  הזה – על ספת הפסיכולוגית, וכבר אפשר לומר להתראות לאלפי שקלים מעבר לשכ"ד. מה שבטוח זה שפעם היה הרבה יותר פשוט, בחדר האינטימי שלנו.
אבל בית אינו רק חומר פיזי. בית הוא גם אווירה, זכרונות, מקום אכסון, תמונות, סיפורים אישיים. במציאות הנוכחית, אפשר לומר שגם פרופיל אישי ברשת החברתית הפך להיות הבית הפרטי שלנו.
שפת הממשק בפייסבוק היא שפה המדמה בית – הוול שלנו הוא לא סתם קיר, לוג אין / לוג אאוט – נמשלים לפתיחה ונעילה של החדר או הבית הפרטי המכיל את כל הדברים היקרים לליבינו.

לכל פרופיל יש פנים

לכל בית יש מפתח, לכל חדר יש מנעול, לכל פרופיל יש סיסמה.
דמיינו לעצמיכם שננעלתם מחוץ לבית שלכם ואין ברשותכם מפתח – התסכול הוא עצום. כמו כן, שכחתם את הסיסמה שלכם לפייסבוק והגישה לפרופיל נחסמה? אולי מישהו פרץ לכם לחשבון – ויש לו גישה לכל החומר הפרטי שלכם? ואתם – אתם נעולים בחוץ.
אז אתם יכולים לנשום לרווחה – בקרוב את 'הבית' האישי הזה תוכלו לפתוח על ידי זיהוי הפנים שלכם. לאחר טביעת האצבע הביומטרית, היה זה רק עניין של זמן – מנגון זיהוי משתמש בפייסבוק על ידי סלפי של פניכם.
אחרי העדכון הרלוונטי של אפל, פייסבוק אישרה כי אינה נשארת מאחור ועובדת על מנגנון זיהוי המשתמש החדש. מה זה אומר? שאם נקלעתם מחוץ לפרופיל שלכם מהסיבות השונות שהוזכרו קודם לכן, תוכלו להיכנס חזרה ולאמת את פרופיל המשתמש שלכם ע"י מבט ישיר למצלמת המכשיר.

קירות שקופים – מדי

פייסבוק משמשת ככלי תקשורתי מובהק ובעל עוצמה רבה. כבר קרו מקרים בהם התייחסו ברצינות מחמירה ו/או שפטו אדם על רקע אמירותיו הכתובות בווול הפרטי (למשל חן אלמליח וגלגל"צ לאחר אירועי אום אל חיראן/ סיפורו המתמשך של יגאל סרנה מול נתניהו).
כעת מערכת פייסבוק תזהה אותנו לפי תווי הפנים שלנו, משמע, יתקבל מאגר פנים שיזהה את כולנו.
אולי אנחנו חרדתיים – חושבים שרודפים אותנו ועוקבים אחרינו? ייתכן, מאידך בולט בשחור על גבי לבן; אם מכשיר יכול לזהות את תווי הפנים הספציפיים שלנו, אז קיים מאגר של תווי פנים.
בין אם זה לטובתנו או לא, אימות משתמשים ע"י המנגנון הזהה ל Face ID של אפל – מעורר זכרונות בסרטי מדע בדיוני כמו 'מה קרה בגטקה'.
נשמע מלחיץ, אבל לא כל כך מפתיע. סה"כ פיצ'ר דומה של פייסבוק בעבר היה זיהוי פנים של חברינו ושלנו בתמונות לפני שהספקנו או רצינו לתייג אותם. כבר אז זה עורר פליאה.
קשה שלא לערוך השוואה למאגר הביומטרי. אם התרגלנו למחשבה על טביעת האצבע הביומטרית, מאגר פנים ביומטרי בין אם הוא במסווה של סיסמת פרופיל או לא – מעלה תהיות קשות יותר. האם השימוש במנגנון הזיהוי יישאר נאמן למטרתו המקורית, ולאן זה עוד עלול להוביל?


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

האימייל לא יוצג באתר.