MUENSTER - JANUARY 27, 2018: White Amazon Echo Plus, Alexa Voice Service activated recognition system photographed on wooden table in living room, Packshot showing Amazon Logo

יום הולדת 4 לאלקסה

בלילות בהם אני מבינה כמה זוגיות זה דבר רחוק ממני ולא אפשרי, אני חולמת על מישהו שיכבה לי את האור כשאני כבר מזילה ריר של שינה על הכרית. ממש כמו זוגיות, בדרך כלל החלום הזה לא עובד לי במציאות. אבל אז... אני מתעוררת למציאות בה אמאזון מצאו פתרון לתופעות לוואי של בדידות, המחלה השכיחה והנוראית. 'אלקסה', עוזרת אישית חכמה.


0

העוזרת האישית החכמה בעלת הכינוי הסקסי, יוצרת את התחושה הכי ריאליסטית ו'הדדית' שאפשר לדמיין (לעומת דומותיה Siri של אפל, Google Now, קורטנה של Windows).
אלקסה האינטליגנטית – תדליק ותעמעם את האורות, תנגן אלבומים ושירים ספציפיים שנבקש (מ- Spotify וכדומה), תלמד אותנו היסטוריה, תענה על שאלותינו במהירות מפתיעה ,תשחק איתנו משחקי טריוויה בצורה אנושית להפליא, ואם רק נבקש היא תהפוך לדמות היסטורית או חיה. בעודנו מנחשים איזה חיה טורפת אלקסה בחרה להיות, קל לשכוח שאנחנו מדברים עם מכשיר חכם, בצורת קופסת אקו קטנה. אלקסה, מגיעה בצורת רמקול שמשתלב בחדר מרכזי בבית, מזהה את פקודותינו ובקשותינו כאשר פונים אליה תחילה בשמה – אלקסה. לדוגמא – "אלקסה, כבי את האור" (באנגלית כמובן, וכשגם גופי התאורה שלנו הם משולבים טכנולוגיה חכמה)

נקמתו של קארטמן: שעון מעורר

חשוב לציין שכל אחד יכול לפנות לאלקסה ולדרוש ממנה דרישות או בקשות. כל אחד, כולל אורחים בלתי רצויים בבית שלכם.
כל אחד, אגב, זה כולל גם את קארטמן מסאות'פארק. אם צפיתם בפרק שפתח את העונה החדשה של הסדרה ויש ברשותכם עוזרת אישית של אמאזון והיא הייתה במצב פעיל בעת הצפייה בפרק – ראו הוזהרתם, קארטמן הוסיף כמה מוצרים דוחים לרשימת הקניות שאתם מנהלים דרך אלקסה, והגדיר לכם התראות בשעון המעורר.
מלבד העובדה שהאינטראקציה עם אלקסה אינה מציאותית (ובמקרה של קארטמן היא בכלל אינטראקציה בין מוצר חכם לדמות מצויירת), נדמה כי העוזרת האישית מסייעת בהפגת בדידות באופן רלטיבי עבור אלו המתקשים לתקשר עם הסביבה.
האם היא עוזרת או מנוונת את היכולות החברתיות? מה קורה כשנגמר משחק הטריוויה ואלקסה הצליחה לנחש על איזה חיה חשבתי? לצערי, היא הרי תכבה את האור ואני אשוב להתחבק עם הכרית (זאת שריירתי עליה לפני השינה).
בין יכולותיה של אלקסה נוכל למצוא עזרה בניהול רשימת המטלות שלנו, תזכורות אישיות, הזמנת טייק אוואי מרשתות פיצה המתואמות עם אמאזון למשל, הוספת היוגורט שבדיוק נגמר לרשימת הקניות באתר הסופרמרקט המקוון שאנחנו רוכשים ממנו. עצלנות? אולי, אבל אפשר לראות את זה כחיסכון עצום בפעולות.
אלקסה אפילו תבשל ביחד איתנו בצורה מאוד הדדית – תגיד לנו מה להוסיף, איך לערבב ומתי להוציא את התבנית מהתנור, כל זאת תוך כדי שיחה. אני בטוחה שגם אתם חושבים כעת על סוף-לידיים-שומניות/מקומחות-שמלכלכלות-את-הטאבלט/המסך-הנייד כשמבשלים ממתכון אונליין.

ויתור על פרטיות

שאלה מהותית שעולה בהקשר של האסיסטנטיות החכמות המתקדמות וביניהן אלקסה, היא שאלת הפרטיות.
אין ספק שמי מאתנו שבוחר להתקין את העוזרות החכמות אצלו בבית, צריך לקחת בחשבון את הסיכונים והחסרונות ביניהם ויתור משווע על הפרטיות, לצד היתרון הנעים שבמשרתת/עבד ללא מוצא, גזע, לאום, אם כי מגדר – דווקא כן. אבל היי, מזל שאנחנו לא כותבים על מיניות ומגדר בעידן של מציאות טכנולוגית מתקדמת. אלקסה והעוזרות האישיות שותלות או שואבות מאתנו מידע מהותי. אם אפשר לשתול לנו ברשימת הקניות איבר מוצנע מפיו המלוכלך של קארטמן, באותה צורה אפשר לשתול ברשימת הקניות שלנו מוצרים שאנחנו לא באמת צריכים. ומה לגבי שימוש במידע האישי שלנו?

מה שתגידי, אלקסה (עלול לשמש כנגדך)
אין ספק שהעוזרות האישיות ה'נאמנות' נושאות איתן השלכות מעט יותר מסובכות. במקרה רצח שהתרחש בנובמבר 2015, במדינת ארקנסו, ארה"ב, מכשיר אקו – אלקסה – של החשוד העיקרי אנדרו בייטס – הפך לשאלה מהותית – האם להשתמש במכשיר ובנתונים שמאוכסנים עליו, כדי להגיע לעדות מדויקת של הפרשה.
אמאזון עתרה לבטל את צו החיפוש על העוזרת האישית הפרטית של הנאשם, בהישענות על הזכות לשמירה על שתיקה. 'העוזרת האישית אמורה להקל על חיי המשתמשים, ולא לשמש כנגדם' – על פי אמאזון.
לכאורה, אלקסה לוקחת אותנו יד ביד אל עבר ניוון מסוכן מבחינה פיזית, מחשבתית וסוציולוגית. נשאלת השאלה היכן עובר הגבול בשימוש בנתונים הפרטיים שלנו, כשאנחנו עצמינו משתפים פעולה באופן מוחלט ומבחירה אישית.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

האימייל לא יוצג באתר.